Colonel Gregory S. Gilmour is the Commander of the 315th Airlift Wing, Joint Base Charleston, S.C. He commands over 2,500 reserve personnel who augment the active-duty Air Force's strategic airlift, airdrop and aeromedical evacuation forces in both peacetime and contingency operations. These missions support combat operations and U.S.-sponsored humanitarian relief efforts.

Col. Gilmour began his military career in 1986 as a graduate of The Citadel and Naval Reserve Officer Training Corps. He spent 13 years as a naval aviator, including three shipboard deployments, before joining the Air Force Reserve in 1999. Colonel Gilmour has served tours of duty in the Mediterranean for Operations Desert Shield/Storm, as well as numerous deployments to the Caribbean and Pacific for Counter-Drug Interdiction. He was deployed in support of Operation Enduring Freedom, Operation Iraqi Freedom, and Operation Northern Watch, and as Commander of the 90th Expeditionary Air Refueling Squadron, Incirlik Airbase, Turkey. He is a command pilot with more than 4,000 hours in the C-17,  T-34, TH-57 A/C, SH-2F, SH-60B, and the KC-135R/T/RT aircraft.

EDUCATION: 1986 Bachelor of Arts in Political Science, The Citadel, Charleston, S.C. 1993 Masters of Arts in National Security Affairs, Naval Post Graduate School, Monterey, Calif. 1995 Naval War College - Correspondence 2006 Air War College - Correspondence 2010 Advanced Joint Professional Military Education (AJPME) 2011 Joint Air and Space Operations Senior Staff Course (JSSC) 2011 COMAFFOR Senior Staff Course (CSSC)  2014 Director of Mobility Forces (DIRMOBFOR Course) ASSIGNMENTS: 1. May 1986 - Aug 1986, Served as a member of staff, The Citadel, Charleston, S.C. 2. Aug 1986 - Oct 1986, Student, Aviation Indoctrination, Naval Aviation Schools, NAS, Pensacola, Fla. 3. Oct 1986 - Jun 1987, T-34C Student Pilot, VT-3, NAS Whiting Field, Milton, Fla. 4. Jun 1987 - Jan 1988, TH-57B/C Student Pilot, HT-18, NAS Whiting Field, Milton, Fla. 5. Jan 1988 - Aug 1988, SH-2F Student Pilot, HSL-30, NAS, Norfolk, Va. 6. Aug 1988 - May 1991, Maintenance Officer flying SH-2Fs, Asst. Det. OIC, deployed for Desert Shield USS Paul (FF1080) 7. May 1991 - Jun 1993, Student, Naval Post Graduate School, Monterey, Calif. 8. Jun 1993 - Mar 1994, SH-60B, Student Pilot, HSL-40, NAS, Mayport, Fla. 9. Mar 1994 - Feb 1997, Administration Dept. Head HSL-42, Asst. OIC, Det. 9, deployed to Mediterranean on USS Normandy (CG-60) 10. Feb 1997 - Aug 1999, HSL-46, Det. 9 OIC, Weapons & Tactics Dept. Head, deployed on USS Ticonderoga (CG-47) 11. Sep 1999 - Sep 2002, Chief of Scheduling, 18th Air Refueling Squadron, McConnell AFB, Kan. 12. Sep 2002 - Sep 2004, Asst. Operations Officer, 18th Air Refueling Squadron, McConnell AFB, Kan. 13. Sep 2004 - May 2008, Operations Officer, 18th Air Refueling Squadron, McConnell AFB, Kan.  (90th EARS/CC Incirlik, Turkey) 14. May 2008 - Aug 2012, Commander, 507th Operations Group, Tinker AFB, Okla. 15. Sep 2012- April 2015, Commander, 916th Air Refueling Wing, Seymour Johnson AFB, N.C. 16. April 2015 - present, Commander, 315th Airlift Wing, Joint Base Charleston, S.C. FLIGHT INFORMATION: Rating: Command Pilot Flight Hours: 4,000+ Aircraft Flown: C-17, T-34, TH-57 A/C, SH-2F, SH-60B, KC-135 R/T/RT MAJOR AWARDS AND DECORATIONS: Legion of Merit Meritorious Service Medal with 2 Oak Leaf Clusters Air Medal Air Force Air Force Commendation Medal Commendation Medal Navy Commendation Medal with 2 Gold Stars Joint Meritorious Unit Award with 2 Oak Leaf Clusters Meritorious Unit Award  Air Force Outstanding Unit Award with 3 oak leaf clusters Navy Meritorious Unit Commendation with 2 Bronze Stars Coast Guard Meritorious Unit Commendation with Operational 'O' Device Combat Readiness Medal with 4 oak leaf clusters National Defense Service Medal Global War on Terrorism Expeditionary Medal Global War on Terrorism Service Medal Armed Forces Service Medal  Nuclear Deterrence Operations Service Medal with "N" device, 2 oak leaf clusters Air Force Expeditionary Service Medal with Gold Border Sea Service Deployment Ribbon with 2 Bronze Stars Air Force Expeditionary Service Ribbon with Gold Border Air Force Longevity Service Medal with 5 oak leaf clusters Armed Forces Reserve Medal with 1 'M' device Air Force Training Ribbon NATO Medal Nato Medal EFFECTIVE DATES OF PROMOTION: Ensign May 1986 Lieutenant (Jr. Grade) May 1988 Lieutenant May 1990 Lt Commander Feb 1996 Major Sep 1999 Lt Colonel Sep 2003 Colonel Mar 2008 Current as of April 2015

315th AW on Facebook 315th AW on  Instagram 315th AW on Twitter 315th AW on YouTube 315th AW on Flickr Dvids Behind the Wing Podcast